Odhaduje se, že módní průmysl je 2. největším znečišťovatelem životního prostředí na světě. Za jediný rok například Britové vyhodí přes 1 milion tun oděvů. Děsivé číslo, že? Nebylo to tak ale vždy.
V době, kdy fashion průmysl ještě fungoval na principu ročních období, nedocházelo k tak extrémní produkci oděvů a nákupní chování bylo podstatně umírněnější.
Vše změnil trend tzv. fast fashion, ta zahájila éru masového chrlení levných kousků oblečení, kdy jste si novou kolekci mohli koupit doslova každý týden. Zákazníci na to reagovali velmi rychle a začali pravidelně plnit šatníky levným oblečením, které často oblékli jen párkrát. Co na tom, za celý outfit často zaplatil jako za oběd v průměrné restauraci.
Tričko za dolar
Jedním z nejkrutějších zrcadel fast fashion se stala tragédie v bangladéšské továrně Rana Plaza v roce 2013, při jejímž zhroucení přišlo o život 1129 lidí a další stovky byly těžce zraněny. Mrtví i přeživší se zpod trosek vyprošťovali více než 3 týdny. A bohužel až tato tragédie donutila řetězce alespoň částečně zlepšit pracovní podmínky svých dělnic a dělníků, kteří dosud pracovali v nelidských podmínkách a za zcela nedůstojnou mzdu.
Nutno podotknout, že ani v roce 2021 není většina továren v Číně, Bangladéši, Indii a dalších zemích místem, které by chtěl průměrný Evropan jen navštívit, natož zde pracovat.
Oceány plné svršků
Nelidské pracovní podmínky a nedůstojná mzda dělnic a dělníků nejsou ale jediné problémy fast fashion. Nekonečné chrlení milionů kusů oblečení má zcela devastující dopad především na životní prostředí.
A pesticidy používané k postřiku polí s bavlnou ničí půdu, prosakují do spodních vod a způsobují velmi vážné zdravotní obtíže lidem, kteří v těchto oblastech žijí. Nemluvě o mentálním zdraví dělnic a dělníků, kteří v takových podmínkách pracují.
Co znamená udržitelnost pro Summer & Myles
Takto děsivé zacházení s planetou i lidmi nám trhá srdce. Máme za to, že lidé by měli žít s přírodou a vším živým v souladu a s láskou. A proto se snažíme, abychom při produkci našich kolekcí zatěžovali planetu co nejméně.
Všechny produkty v e-shopu jsme vyrobili z certifikované GOTS biobavlny nebo recyklovatelného polyesteru. Neprodukujeme obří kolekce, které bychom pak vyprodávali za pár korun. Tvoříme malé autorské kolekce, které v malých počtech v případě zájmu dotváříme.
I barvení a tisk našich produktů probíhá v souladu s přírodou. Používáme ekologické barvy, kterými každý kousek ručně potiskneme.
Vedle snahy o co největší udržitelnost jsme se zapojili do programu reforestrace. Takže za každý prodaný kus vysadíme 10 stromů.
Plány do budoucna:
Chceme více pronikat do módního průmyslu, který pro nás stále skýtá mnoho neznámého. Rádi bychom posunuli své znalosti ohledně výroby i výběru látek a tvorby střihů. Ale především chceme být více udržitelní.
Nové články do tvého mailu
Budeme s tebou jako první sdílet nové články, informace o nových kolekcích,exkluzivních slevách, ale i o tom, co se děje okolo Summer & Myles.
Vložením e-mailu souhlasíš s podmínkami ochrany osobních údajů