V předchozím článku jsem vás seznámila s minimalistickým šatníkem. Opakování je matka moudrosti, takže jen připomenu, že minimalistický, nebo, chcete-li, kapsulový šatník značí garderóbu, která funguje jako kompaktní celek a má schopnost z minima vytvořit maximum (tedy z minima kousků maximum outfitů). Kouzlo minimalistického šatníku tkví v tzv. základních kouscích - univerzálních a nadčasových kusech oblečení v neutrálních barvách, které se mezi sebou snadno kombinují.
Zní vám představa takového šatníku lákavě? Pokud ano, nejspíš se ptáte, jak se k němu dopracovat?
Odpověď bohužel zní - nebude to jednoduché. Transformace klasického šatníku (rozuměj nesystematického, nekoncepčního a plného oblečení, které nikdo nenosí) na šatník s jasným konceptem, systémem a minimem oblečení, je běh na dlouhou trať. Je to proces, který se neuděje za den. Ani za týden, ani za měsíc, ale nejspíš za několik let.
Co je však jisté je to, že tento proces je zábavný a smysluplný, jelikož má potenciál změnit k lepšímu nejen váš šatník, ale i život celkově! Alespoň u mě to tak bylo. Z přecpaných skříní shopaholičky jsem se dopracovala k šatníku, který zabere jeden štendr a tři šuplíky v komodě.
Cestu k mému nynějšímu šatníku bych shrnula do 4 kroků:
Udělejte si jasnou představu o vašem budoucím šatníku.
Nejprve si zanalyzujte ten stávající. Vemte tužku a papír (popř. počítač nebo telefon), roztřiďte své oblečení do kategorií podle stylu (formální, volnočasové, elegantní, sportovní, na doma…), druhu (sukně, kalhoty, topy…) a barev. U každé z kategorií se zkuste dopídit, kolik kousků obsahuje. Vedle toho si napište, kolik kousků chcete, aby obsahovala. Lehce uvidíte, jaké oblečení vám v šatníku aktuálně chybí, a jaké tam naopak přebývá. Rozhodně není na škodu jít hlouběji a ptát se, proč máte v dané kategorii to či ono a proč to tam chcete nebo naopak nechcete mít.
Dále si položte následující otázky:
- Jaký styl by v mém šatníku měl převažovat? (Jak vlastně chci vypadat?)
- Jaké barvy? Materiály? Střihy?
- Co chci, aby můj šatník vyzařoval? Jak bych se díky němu chtěl(a) cítit?
- Kolik kousků od každého druhu oblečení reálně potřebuji (tzn. kolik bot, sukní, košil, svetrů…)?
Ujasněte si, co vám sluší a v čem se cítíte dobře.
Tento bod úzce souvisí se sebeláskou, s přijetím a poznáním sama sebe. Nebojte se trávit čas sami se sebou, analyzujte, pozorujte, vnímejte. Zkuste si definovat, kdo jste a co v životě chcete, protože s tím přímo souvisí, jaký by měl být váš šatník. Znovu se vraťte k otázce, jak se chcete díky vašemu šatníku cítit?
Pro inspiraci ohledně stylu zkuste Pinterest nebo si v rámci me time udělejte kreativní odpoledne a vytvořte si moodboard. A nezapomínejte - to, v čem se cítíte skvěle (což je většinou i to, co vám sluší), poznáte podle vnitřního hřejivého pocitu, který by se dal popsat slovy “I feel like a queen (king).” Přesně takové kousky by měly tvořit váš nový šatník. Věci, které ve vás vzbuzují opačný pocit, ve vašem šatníku nemají co dělat.
Zaměřte se na základní kousky.
O základních kouscích jsme se zmiňovali v úvodním článku o módním minimalismu. Tyto kousky by měly tvořit 80-90% minimalistického šatníku. Zbylých 10-20% mohou tvořit trendové, barevné, vzorované nebo netradičně střižené (a tím pádem hůř kombinovatelné) věci. Nikdy by to však nemělo být naopak.
Zanalyzujte si tyto poměry ve vašem stávajícím šatníku, podívejte se, zda (a jaké) základní kousky v něm už máte, a potom se dejte na třídění, zbavování se starého a případný lov nového. Dejte si čas a nákupy těchto věcí opravdu dobře promýšlejte. Minimalistický šatník se nerodí tak, že naběhnete s nákupním seznamem do Háemka nebo do Zary a do hodiny máte vystaráno. Podívejte se na nabídku lokálních značek, omrkněte Vinted nebo si udělejte tour po sekáčích. Nebojte se investovat váš čas, energii a/nebo peníze - jde přece o oblečení, které vám bude dělat radost příštích pár let!
Naučte se (ne)nakupovat.
Tento bod je asi nejnáročnější. Změna nákupních návyků vás jistě bude stát několik failů. Nenechte se však odradit, minimalistické pojetí nákupů je přínosné pro vaši peněženku, šatní skříň i vás samotné.
V zásadě jde o to naučit se:
- Nakupovat pomalu a s rozmyslem - než si něco koupíte, nechte si to v hlavě rozležet několik dnů
- Nové oblečení nakupovat pouze na základě potřeby (danou věc potřebuji vs. danou věc chci)
- Investovat do základních kousků- viz výše
- Vybírat si oblečení podle materiálu
- Být si každým nákupem 100% jistá(ý)
…a naopak se odnaučit:
- Nakupovat rychle a impulzivně (bez rozmyslu)
- Nakupovat pod vlivem emocí
- Nakupovat na základě slevy nebo nějaké akce
Oblečení nakupujte VŽDY s tím, že ho budete s láskou nosit několik příštích let.
P.S. Věděli jste, že na našem eshopu máme kategorii základ šatníku, kde najdete vybrané základní kousky? Nabídku můžete omrknout ZDE.
Zaujal vás koncept minimalistického šatníku? Pokud ano, sledujte dál náš blog a Instagram @summermyles.cz a @tereza_teresita, kde postupně najdete více obsahu na dané téma.
Nové články do tvého mailu
Budeme s tebou jako první sdílet nové články, informace o nových kolekcích,exkluzivních slevách, ale i o tom, co se děje okolo Summer & Myles.
Vložením e-mailu souhlasíš s podmínkami ochrany osobních údajů